flag Судова влада України

"Історична довідка суду"

Історичнадовідка суду

Калінінський районний суд м. Горлівки Донецької області є місцевим загальним судом, територіальна юрисдикція якого відповідно до ст. 21 Закону України „Про судоустрій України” поширюється на відповідний район міста Горлівки.

Згідноіз Законом СРСР „Про судоустрій СРСР, союзних і автономних республік” від 16 серпня 1938 р. основою судової системи УРСР вважався народний суд, до підсудності якого відносилась основна маса кримінальних і цивільних справ. Завданням народних судів визначалась охорона радянської законності і прав громадян. При цьому в межах кожного району міста та області діяла визначена кількість дільниць народних судів. Кількість народних судів для кожного району встановлювалася Радою Народних Комісарів союзної республіки за представленням Народного комісара  юстиції союзноїреспубліки.

Народні суди м. Горлівки розпочали свою діяльність у 1944 р., після звільнення  від німецької окупації. До 1948 р. судді призначалися райвиконкомами. З 1948 р. обиралися трудящими на основі загальноговиборчого права строком на 3 роки. В межах м. Горлівки в період1943-1945 р.р., зокрема, діяло 3дільниці народнихсудів.

У грудні 1958 р. Верховною Радою СРСР затверджено „Основи законодавства про судоустрій Союзу РСР, союзних і автономних республік”, згідно з якими Верховна Рада УРСР 30 червня 1960 року прийняла Закон „Про судоустрій Української РСР”. Відповідно до ст. 1 вказаного Закону правосуддя в Українській РСР здійснювалось Верховним судом Української РСР, обласними судами і районними (міськими) народними судами. Районний (міський) народний суд утворювався в кожному районіабомісті, що не має районного поділу. Народні судді районних (міських) народних судів обирались громадянами району (міста) на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні строком на п’ятьроків. Районний (міський) народний суд розглядав всі цивільні і кримінальнісправи, за винятком справ, віднесених законом до відання інших судів. Встановлювались вимоги до кандидатів у судді і народні засідателі. Зокрема, суддею і народним  засідателем міг бути обраний кожний громадянин СРСР, якийдосяг до дня виборів 25 років (ст. 9).

У подальшому порядок обрання (призначення) суддів неодноразово змінювався. Зокрема, Законом УРСР „Про судоустрій УРСР” в ред. 05.06.1981р. було збережено раніше існуючий порядок обрання суддів та передбачалось, що районний (міський) народний суд утворювався в районі, місті (крімміст районного підпорядкування), районі в місті. Народні судді районних (міських) народних судів обиралися громадянами району, міста, району в місті на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні строком на п'ятьроків. Проте був змінений порядок обрання голови відповідного суду. У ст. 23 Закону було передбачено, що при обранні двох чи більше народних суддів районна, міська, районна в місті Рада народних депутатів затверджує на сесії голову відповідного районного (міського) народного суду з числа обраних народних суддів. Подання в цьому питанні вноситься начальником відділу юстиції виконавчого комітету обласної, Київської міської Ради народних депутатів.

Законом України „Про судоустрій України” в ред. від 24.02.1994р. передбачалось, що судді районних (міських) судів обираються відповідно Верховною Радою Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими Радами народних депутатів строком на десять років. Судді, які вперше пройшли конкурсний відбір, обираються на п'ятьроків. Голова районного (міського) суду і його заступник з числа обраних суддів затверджуються відповідно Верховною Радою РеспублікиКрим, обласними, Київською і Севастопольською міськими Радами народних депутатів за спільнимподанням Голови Верховного Суду Республіки Крим та Міністраюстиції РеспублікиКрим, головиобласного, Київського та Севастопольськогоміськихсудів і начальника управління юстиції обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

 Нарешті, із прийняттям Конституції України 28 червня 1996 року та прийняттям змін до Закону України „Про судоустрій України” у редакції від 21.06.2001 року був встановлений існуючий нині порядок обрання (призначення) суддів місцевих судів. Зокрема, у ст. 22 зазначеного Закону передбачалось, що судді місцевих судів обираються Верховною Радою Українибезстроково у порядку, встановленому законом. Суддімісцевихсудів, яківпершепройшликонкурснийвідбір, призначаються Президентом Українистроком на п'ятьроків у порядку, встановленому законом. У зв’язку з прийняттям Рішення Конституційного Суду Українивід 16.05.2007р. у справі за конституційнимподаннямВищої ради юстиції про офіційне тлумачення положення частини п'ятоїстатті 20 Закону України "Про судоустрій України" (справа про звільненнясудді з адміністративної посади), яким дано роз’яснення щодо відсутності повноважень у Президента України на призначеннясуддів на адміністративні посади, повноваження щодо призначення суддів на адміністративні посади до врегулювання цього питання в законодавчому порядку на підставі Рішення Ради суддівУкраїни „Щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах загальної юрисдикції та звільнення з цих посад” від 31.05.2007р. № 50 покладено на Раду суддівУкраїни.

За період існування Калінінського районного суду м. Горлівки на посаді голови (в.о. голови) суду працювали:

-         Бомко Віктор Іванович (1974- 1981 р.р.);

-         Яременко О.Ф. (1981 – 1982 р.р.)

-         Виноградський Віктор Олександрович ( 1982 – 1985 р.р.)

-         Попека Володимир Костянтинович ( 1986 – 1989 р.р.)

-         Новодворська Олена Іванівна ( 1989 -1991 р.р.)

-         Хорхордін Олександр Іванович (1991 -2004 р.р.)

-         Токаренко Микола Андрійович ( 2004 – по теперішній час).

Крім того, на посадах суддів Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області працювали :  Виноградський В.А., Новодворська О.І., Негуриця  С.І.,Желтобрюхов А.І.,Філова В.А.,Мусатова Д.В., Троценко Л.І.,Яременко А.Ф.,Кондюков В.,Бабух В.Г., Нікітенко О.О., Бреславець В.П., Прокопчук Л.М., Сукманова Н.В., Степаненко В.І., Сидоренко В.В.,Дундар І.О., Васильєва І.А., Стиран В.В., Круподеря Д.О.

            На даний час на посаді судді Калінінського районного суду м. Горлівки працюють:

Хомченко Л.І.,Клешньов О.І.,Щербаченко І.В., Старовецький В.І.,Жукова О.Є, Лазарева Г.М. (декретна відпустка),Мітьков М.В.,Шипович В.В., Єгорова О.В.

      Апарат Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області за штатним розписомскладає 44 працівника, з них 38 державних службовців.